nov

Beseda s historikom Mgr. Šafrankom

Vo štvrtok 23. novembra 2017 prebiehala na našej škole beseda s historikom Vlastivedného múzea v Hanušovciach Mgr. Petrom Šafrankom.
Hlavnou témou boli regionálne dejiny zamerané na II. svetovú vojnu v našom okrese. Išlo o podujatie, ktoré zrealizovalo Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou, s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. V priebehu diskusie, do ktorej sa mohli zapájať aj naši žiaci, bol priblížený holokaust na židovských a rómskych obyvateľov v priebehu II. svetovej vojny. Od historika sme sa dozvedeli, ako bola obyvateľom židovského pôvodu vyobrazovaná skutočnosť, že musia nútené opustiť svoje domovy i svoj majetok. Diskusia bola doplnená aj zaujímavými historickými ukážkami, ako napríklad dobovými fotografiami či zoznamom deportových obyvateľov z okresu Vranov nad Topľou do koncentračných táborov. Historik P. Šafranko priblížil aj osudy tých, ktorí pomáhali Židom a Rómom v časoch ich deportácie.
Druhá časť diskusie bola venovaná významnej osobnosti nášho regiónu – Dr. Cyrilovi Daxnerovi, podľa ktorého je pomenované tunajšie gymnázium.

• IMG_20171123_091039
  • IMG_20171123_091056