apr

Deň Zeme

Deň Zeme22. apríl je výnimočný deň venovaný našej planéte, ktorý naši žiaci, učitelia a vychovávateľky oslávili pestrou škálou aktivít s environmentálnou tematikou. Nielen slovami, ale aj činmi si pripomenuli medzinárodne známy a svetom uznávaný Deň Zeme. Ako vždy, aj tento krát sa v predstihu upravil a vyzdobil interiér školy - chodby, triedy a panely. Ráno sme sa prostredníctvom rozhlasového vysielania oboznámili s históriou vzniku osláv tohto dňa, ako aj s jeho významom. Do aktivít zameraných na ochranu našej Zeme sa zapojili všetci žiaci školy.

Prváci sa o tomuto podujatiu venovali celý deň. Najprv sa porozprávali, pozreli peknú prezentáciu o čistej prírode, neskôr kreslili, vystrihovali zvieratká, rastliny. Na matematike  vyriešili matematickú tajničku o ochrane Zeme, na slovenskom jazyku tvorili pekné vety, najkrajšie si aj zapísali. Po veľkej prestávke si roztriedili odpad. Vysvetlili si značky PP a PAP. Odpad samozrejme vyniesli do kontajnerov na to určených. Na konci vyučovania spoločne vytvorili veľký plagát – na ktorý si pripravené zvieratká a rastliny prilepili.

• den_zeme_1r_01
  • den_zeme_1r_26
  • den_zeme_1r_27
  • den_zeme_1r_28

Druháci po besede o prezentácii – Deň Zeme zahrali didaktickú hru Stonožka – ochrankyňa prírody. Nakoniec sa rozhodli Zemi pomôcť. Vybrali sa do okolia školy poupratovať a odpad roztriediť.

• den_zeme_2r_01
  • den_zeme_2r_02
  • den_zeme_2r_03
  • den_zeme_2r_04
  • den_zeme_2r_05
  • den_zeme_2r_06
  • den_zeme_2r_07
  • den_zeme_2r_08
  • den_zeme_2r_09

Tretiaci si Deň Zeme pripomenuli vyčistením okolia studničky na Dobrianskeho ulici. Po vykonanej práci sa zahrali. Hry boli zamerané na ochranu prírody. Na záver si vytvorili krásne obrázky z pozbieraných prírodnín.

• den_zeme_3r_01
  • den_zeme_3r_02
  • den_zeme_3r_03
  • den_zeme_3r_04
  • den_zeme_3r_05
  • den_zeme_3r_06
  • den_zeme_3r_07
  • den_zeme_3r_08
  • den_zeme_3r_09
  • den_zeme_3r_10
  • den_zeme_3r_11

Žiaci 4.ročníka si v tento deň pozreli zaujímavú prezentáciu venovanú ochrane životného prostredia, oboznámili sa s históriou tohto sviatku a potom sa vybrali do blízkeho okolia našej školy. Vyčistili ihrisko na Dubníku, trávnaté plochy na Sídlisku II, ako aj v areáli našej školy.

• den_zeme_4r_01
  • den_zeme_4r_23
  • den_zeme_4r_24
  • den_zeme_4r_25

22.apríl 2013 Deň Zeme priniesol aj pre deti v ŠKD množstvo hier a aktivít. Zoznámili sa s ENWINOM, ktorý stratený v čase a priestore na svojej kozmickej lodi obklopený technikou a modernými prístrojmi opatruje najcennejší poklad, posledný kúsok prírody, ktorý mu ostal, jediný strom, ktorý naozaj dýcha a rastie. Enwin naučil deti rešpektovať zásady separovaného odpadu a sprevádzal ich aj pri ďalších aktivitách:
- environmentálne hry: Čo sem nepatrí, Rozprávanie smreka, Buď strom
- úprava okolia školy
- výroba výrobkov z odpadového materiálu
Enwin nám priniesol posolstvo o tom, že každý kúsok prírody je dôležitý, lebo každý malý kúsok môže byť raz posledný.

Kvalitu a ochranu životného prostredia v tento deň podporili aj žiaci 5.ročníka. Tí si zabezpečili sadenice okrasných ihličnatých stromčekov a ich výsadbou prispeli k zvýšeniu podielu zelene v areáli našej školy, v ktorom sa pohybujú predovšetkým žiaci. Následne vyzbierali papiere a iné odpadky najskôr v areáli školy, potom pri lesnej studničke.

• den_zeme_5r_01
  • den_zeme_5r_02
  • den_zeme_5r_03
  • den_zeme_5r_04
  • den_zeme_5r_05
  • den_zeme_5r_06
  • den_zeme_5r_07
  • den_zeme_5r_08
  • den_zeme_5r_09
  • den_zeme_5r_10

Aj šiestaci priložili ruku k dielu. Tí navštívili útulok zvierat v našom meste, oboznámili sa s osudmi jeho obyvateľov. Zaujímali sa o problémy, s ktorými sa stretáva správca útulku. To, že im zvieratká z útulku prirástli k srdcu a ich osud im nie je ľahostajný , prejavili zakúpením krmiva a granúl pre ne.

• den_zeme_6r_01
  • den_zeme_6r_02
  • den_zeme_6r_03
  • den_zeme_6r_04
  • den_zeme_6r_05

Ani siedmaci sa nenudili a taktiež sa zúčastnili veľmi zaujímavej akcie. Mali možnosť priamo v prírode sledovať praktické ukážky odchytu a krúžkovania vtákov, ktoré im predviedol pracovník Vlastivedného múzea v Hanušovciach. Po skončení ukážok na pridelených úsekoch vyzametali chodníky, vyhrabali trávnik a vyzbierali odpadky.

• den_zeme_7r_01
  • den_zeme_7r_02
  • den_zeme_7r_03
  • den_zeme_7r_04
  • den_zeme_7r_05
  • den_zeme_7r_06
  • den_zeme_7r_07
  • den_zeme_7r_08
  • den_zeme_7r_09
  • den_zeme_7r_10

Žiaci 8. ročníka sa po odbornej prednáške s ekologickou tematikou z HZOS presunuli do Lesíka 1.mája a tam vyzbierali niekoľko vriec odpadu.

• den_zeme_8r_01
  • den_zeme_8r_02
  • den_zeme_8r_03
  • den_zeme_8r_04
  • den_zeme_8r_05
  • den_zeme_8r_06
  • den_zeme_8r_07
  • den_zeme_8r_08
  • den_zeme_8r_09
  • den_zeme_8r_10

Zaujímavosťou tohtoročných osláv bolo premietanie poučných a inšpirujúcich ekofilmov pre deviatakov. Ich aktivity prebiehali po absolvovaní náučného chodníka Bíla Hura. Po spoznávaní lesných drevín, kríkov a bylín sa taktiež zapojili do čistenia prírody od odpadkov.

• den_zeme_9r_01
  • den_zeme_9r_02
  • den_zeme_9r_03
  • den_zeme_9r_04

Je dôležité  si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a chrániť jej poklady. Najlepšie je začať u detí, aby sa pre nich priateľský prístup k prírode a životnému prostrediu stal samozrejmosťou.

Spomenutými aktivitami sme aspoň čiastočne odbremenili naše okolie od odpadového materiálu, rozšírili sme plochu zelene a svojou troškou sme prispeli k tomu, aby sa krásy našej Zeme zachovali. Veríme, že takéto zaujímavé akcie vzbudia väčší záujem žiakov o  problémy našej planéty, zmenia ich myslenie a podnietia ich  k aktivite. Nezabúdajme, že "Zem je len jedna“.