okt

Medzinárodný deň žiackych knižníc

Medzinárodný deň žiackych knižnícAndré Maurois: Čítanie dobrej knihy je ustavičný dialóg,pri ktorom sa kniha prihovára a naša duša odpovedá.

Dňa 22. 10. 2012 počas Medzinárodného dňa školských knižníc sa v našej škole uskutočnili mnohé zaujímavé aktivity, ktoré nenásilne pripomenuli, ako nás čítanie obohacuje, dobrá kniha poteší, poučí, dodá energiu a hlavne - sa s nami rozpráva.

Prváci si Deň knižníc pripomenuli  čítaním rozprávkovej knižky O Červenej čiapočke a príbehov Eskimáka Emila. Svoje divadelné schopnosti predviedli v krátkej dramatizácii  prvej z prečítaných rozprávok. Zároveň sa porozprávali o tom, ako kniha prišla na svet a bližšie si vysvetlili, čo znamená slovo ilustrátor a autor.

Druháci si sviatok kníh pripomenuli básničkami, scénkou, ukážkou z vlastnej tvorby – kde sa predviedli ako spisovatelia aj ako ilustrátori.  Porovnali účinok z pozerania nekvalitných televíznych relácií, s prečítaním dobrej knihy. Spestrením podujatia  bolo aj  vytvorenie leporela pre najmenších zo žiackych kresieb. So záujmom sledovali film o  výrobe kníh od napísania diela autorom, až po odvoz hotovej knižky do kníhkupectva. Na záver si  pozreli  výstavu diel najčítanejších a najvydávanejších slovenských autorov pre deti a mládež.

Žiaci 3.ročníka dokázali športového ducha aj v čítaní. Uskutočnili totiž čitateľský maratón. Čítaním z knihy Osmijankove rozprávky od spisovateľky Kristy Bendovej si cibrili svoju techniku čítania. Že čítali aj s porozumením, dokázali v malej dramatizácii rozprávky. Nakoniec si ju sami zilustrovali a v závere uskutočnili krátky kvíz.

Štvrtáci si touto akciou doplnili  poznatky o našom meste, jeho histórii, o významných ľuďoch, ktorí svoj vzťah k mestu vyjadrili napísaním kníh.Deň knižníc začali besedou. V prvej časti p. uč. M. Lozanová predstavila autorov kníh, ktorí pochádzali z Vranova a jeho blízkeho okolia, prečítala zaujímavý odsek z jednej z nich. Žiaci sa tak mali možnosť dozvedieť, na aké témy sa autori zameriavali.Druhá časť besedy sa niesla v spomienkach hosťa dnešného dňa - p. Štefana Kocáka. V krátkosti štvrtákov oboznámil so svojím detstvom, hrami, školou, porozprával im, čo ho priviedlo k napísaniu kníh, ktoré aj odprezentoval, a ktoré si mohli žiaci prezrieť. Jeho  pútavé rozprávanie  o folklóre, o zhromažďovaní piesní a tancov  bolo zaujímavé nielen pre žiakov, ale aj pre pedagógov.V tretej časti si žiaci zasúťažili a preverili ako poznajú niektoré nárečové slová. Najúspešnejší boli žiaci IV. B triedy.

V piatom ročníku sa žiaci niesli atmosférou víťazstva dobra nad zlom v slovenských ľudových rozprávkach od Pavla Dobšinského. V druhej časti hodiny si prečítali časť rozprávky Panna za drakom, ktorú sa pokúšali dokončiť. Samozrejme, že nemohla chýbať ani ilustrácia.

Žiaci šiesteho ročníka prezentovali svoju vlastnú prečítanú knihu a oboznámili svojich spolužiakov s mnohými žánrami, ktorým sa venujú. Od rozprávok, cez povesti, dobrodružnú literatúru sa spolužiaci dozvedeli veľa zaujímavého zo sveta šarkanov, bohov, začarovaných studničiek, či pátračov. V druhej časti tvorili otázky z textu a pokúšali sa na ne aj odpovedať.

Siedmaci začali prezentáciou o knihe. Ako vznikla, ako sa volala kniha písaná rukou, kedy vznikol tlačiarensky stroj a kto ho vynašiel, akú poznáme najmenšiu a najväčšiu, najstaršiu a najdrahšiu knihu. Na predchádzajúcich hodinách si žiaci vybrali zaujímavé príbehy, na základe ktorých si pripravili scenáre a pokúsili sa ich zdramatizovať. Vlastnou fantáziou obohatili nielen seba, ale aj spolužiakov. V závere spoločne vypracovali kvíz o knihách, knižniciach, písme.

Ani ôsmaci nezaháľali. Začali staršou literatúrou, ktorá pre nich bola trocha vzdialenejšia v podobe knihy Kláry Jarunkovej Tulák, s ktorou pracovali prostredníctvom otázok a odpovedí. Takisto si pripravili dramatizácie vlastných textov, kvízy, tajničky, osemsmerovky. V triedach bolo veselo, živo.

V deviatom ročníku si žiaci okrem vlastných prezentácií týkajúcich sa kníh napísali zaujímavé úvahy na tému minulosť, súčasnosť a budúcnosť knihy.

Kniha je dobrá vec a veľmi si vážim spisovateľov. I keď žijeme vo svete internetu, aj tak si nájdem čas na dobrú knihu. Veď tá mi obohacuje slovnú zásobu.

K. Holpová IX.A

Pri knihách sa dá zabudnúť na stres a zhon, ktorý nám tento svet prináša.

A.Pavliková IX.A

Kniha v minulosti dávala ľuďom mnoho. Dávala im rady, vtipy, poúčala ich a napomáhala im objaviť zmysel života. Dnes je to rovnaké, ale ľudia čítajú menej, zabúdajú aké veľké prínosy  kniha má. Neviem ako to bude v budúcnosti, ale záleží to iba na ľuďoch a ďalších generáciách.

F.Majirský IX.A

Veríme, že aj touto akciou sme prispeli k zvýšeniu záujmu o čítanie a k zvýšeniu návštevnosti knižníc.

Našim cieľom je neustále sa usilovať o to, aby čítanie žiakov tešilo a aby s knihou naozaj viedli  dialóg – čo je už vyšší stupeň čitateľských zručností a schopností.

• den_kniznic_01
  • den_kniznic_02