Prváci už čitateľmi

Prváci už čitateľmiKniha je priateľ človeka. Vedia to už aj naši prváci, ktorí sa 31.marca 2014 zúčastnili slávnostného zápisu do Hornozemplínskej knižnice. Privítali ich dve nezbedné žabky – Kvak a Čľup a v pútavej a vtipnej dramatizácii im ukázali, ako sa s knihami nezaobchádza. O tom, ako je to správne, ich poučil pán knihovník. Všetci prváci slávnostne sľúbili knižnej víle, že sa budú o knihy starať, nebudú ich poškodzovať, ale naopak, poškodené knihy opravia. Takto sa stali oficiálnymi členmi knižnice a dostali svoj prvý čitateľský preukaz. Veríme, že mnohí sa stanú stálymi čitateľmi knižnice a knihy budú ich naozajstnými priateľmi.

mar

Besedy na tému "Kriminalita mládeže"

Nový školský rok sa začal7. ročník
Pod tento pojem je zahrnutá delikvencia maloletých a kriminalita mladistvých. A práve táto oblasť protiprávneho konania sa stala témou besedy určenej pre siedmakov. V úvode besedy si pre nich zástupkyňa polície, Mgr. Zuzana Gojdová, pripravila prednášku na ozrejmenie rozdielu medzi trestným činom a priestupkom a vymedzenie trestnoprávnej zodpovednosti i možných sankcií v prípade porušenia zákona, či už na úrovni priestupku alebo trestného činu. Cieľom bolo upozorniť žiakov na to, že už v 14 rokoch sa stávajú trestne zodpovední a za svoje činy musia niesť následky a podľa zákona sa následne zodpovedať. Ich pozornosť bola ďalej upriamená na to, že požívanie a ponúkanie alkoholu u detí je nezákonné a každý, kto tak učiní, dopúšťa sa priestupku voči zdravému fyzickému i duševnému vývinu neplnoletej osoby.

Biblická olympiáda

Biblická olympiádaDňa 26. marca 2014 sa uskutočnilo okresné kolo už 13. ročníka biblickej olympiády žiakov základných škôl. V tomto roku boli predmetom súťaže vybrané knihy Svätého písma: Exodus, Prorok Jonáš a Evanjelium podľa Jána. Súťažilo 5 základných škôl v trojčlenných družstvách. Našim žiakom sa darilo, obsadili dve prvé miesta, jedno druhé. Víťazné družstvá postupujú na diecézne čiže krajské kolo do Košíc a do Prešova, ktoré sa uskutoční 29. apríla 2014.

Olympiáda ľudských práv

Olympiáda ľudských právPred rokom sme na našej škole začali s tradíciou Olympiády ľudských práv. Je to súťaž pôvodne orientovaná na stredoškolskú mládež, no ľudské práva sú oblasťou, ktorá sa dotýka každého z nás už od útleho detstva. Aj Slovenská republika je štátom, ktorý sa zaviazal ľudské práva dodržiavať a podporovať. A práve v tomto mesiaci, konkrétne 25. marca, stala sa naša krajina dejiskom boja za ľudské práva a tento deň bol vyhlásený za Pamätný deň SR – Deň zápasu za ľudské práva.

mar

Svetový deň vody v našej škole

Svetový deň vodyAj keď v  tomto roku pripadol Svetový deň vody na sobotu, 22. marca 2014, naši žiaci si ho pripomenuli dnes, 24. marca. Prvý Svetový deň vody sa uskutočnil 22.3.1993 a odvtedy je jeho cieľom neustále pripomínanie dôležitosti a významu vody a motivovanie ľudí k jej ochrane a šetreniu. Voda je najrozšírenejšou a najdôležitejšou látkou na svete, bez ktorej by život na Zemi nebol možný.

Siedmaci na Kapušianskom hrade

Siedmaci na Kapušianskom hradeKapušiansky hrad je zrúcaninou hradu nad obcou Kapušany a je situovaný na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Práve na tomto mieste, žiaci siedmeho ročníka, 24. marca, prežili svoj Eko-deň - vystúpili na zrúcaniny Kapušianskeho hradu. Hrad ich privítal v novom šate. Vďaka projektu Odklínanie slovenských hradov, prebieha oprava hradných múrov. Krásny výhľad, záhadné zákutia hradu, kúsok histórie, príjemné počasie to všetko umocnilo pozitívne dojmy z pekného dňa.

Na návšteve v Steel PARKU

Na návšteve v Steel PARKUDňa 21. 03. 2014 sa vybrali naši siedmaci v rámci exkurzu technickej výchovy na návštevu košického Kulturparku, ktorého súčasťou je aj Steel PARK – Kreatívna fabrika. Práve toto zábavné technické centrum svojou neobvyklou expozíciou láka najmä detských návštevníkov a stalo sa aj ich hlavným cieľom.