apr

Čistička odpadových vôd

voda miniVodovod s teplou a studenou vodou, či sociálne zariadenie sú dnes, až na výnimky, bežnou súčasťou našich bytov i domov. Je viac ako pravdepodobné, že ďalej sa nestaráme, kam voda ide, či ako končí. Keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, zúčastnili sa žiaci siedmeho ročníka exkurzie na Čističke odpadových vôd vo Vranove nad Topľou (mestská časť Lomnica), ktorá sa konala 1. apríla. Žiaci sa oboznámili s najmodernejšou technológiou mechanického a biologického čistenia odpadových vôd. V ČOV sa voda čistí mechanicky (usadzovanie kalu) a biologicky (prečistenie mikroorganizmami). Následne sa prečistená voda filtruje a vypúšťa naspäť do rieky Topľa alebo sa používa ako úžitková voda napríklad na zavlažovanie. Čistička má svojou kapacitou denného prítoku 80 litrov/s vystačiť pre takmer 35 000 obyvateľov mesta a blízkeho okolia až do roku 2030.

22. marec je vyhlásený za Svetový deň vody. Aj keď sme neboli na exkurzii presne v tento deň, snažili sme sa prehliadkou ČOV žiakom ukázať, aká je voda dôležitá pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Veríme, že táto exkurzia bola pre žiakov zaujímavá a mnohé sa dozvedeli.

• sdc14913
  • sdc14914