Vianočná akadémia

va miniVôňa ihličia, koláčikov, radosť a očakávanie v detských očkách - to všetko patrí k Vianociam, najkrajším sviatkom v roku.
K predvianočnej atmosfére v našej škole neodmysliteľne patrí vianočná akadémia. Poznáte rozprávku Karla Čapka O Vianociach, ktoré nechceli prísť? Čosi podobné sa udialo aj 18. decembra 2019 na vianočnom predstavení v školskej telocvični, keď sa Vianoce rozhodli, že pre detskú a ľudskú zlobu, ľahostajnosť a zlomyseľnosť neprídu. Našťastie Hviezdička s malými pomocníkmi - vianočnými škriatkami, našli takmer 300 šikovných a talentovaných detí, ktoré spolu so svojimi pedagógmi poskladali pestrú mozaiku piesní, tancov, rozprávok i vianočných želaní a dokázali, že si Vianoce naozaj zaslúžia.

Šaliansky Maťko - 5. - 7. roč

salmat logo miniDňa 17. 12. si žiaci 5. až 7. ročníka zmerali sily v prednese slovenskej povesti v školskom kole recitačnej súťaže pod názvom Šaliansky Maťko J. C. Hronského. Z úst našich recitátorov zazneli povesti z rôznych kútov Slovenska. Konkurencia bola veľká a ich výkony vyrovnané. Porota vybrala zo zúčastnených tých najlepších, ktorí budú našu školu reprezentovať v okresnom kole. V tomto roku sa to podarilo za II. kategóriu žiačke Tamare Kolesárovej V.A a za III. kategóriu Kataríne Kačerovej VI.C. Postupujúcim blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších kolách.

V kaštieli v Hanušovciach

hanusovce miniNa hodinách vlastivedy sa mnohí štvrtáci po prvýkrát stretli s učivom o histórii svojho národa.
Časová priamka ich viedla prvým osídľovaním až po súčasnosť. Aby si svoje teoretické poznatky mohli overiť a preskúmať, vybrali sa vlakom dňa 12.12. 2019 do kaštieľa v Hanušovciach. Exponáty múzea, ktoré sa nachádza v jeho priestoroch a výklad zanietených historikov, zaujímavým spôsobom priblížili žiakom históriu nášho regiónu. Tí sa na chvíľočku preniesli do čias svojich predkov, aby na základe obrazového materiálu obdivovali ich um a zručnosť.
Kaštieľ dýchajúci minulosťou bol vhodným prostriedkom na upevnenie učiva o histórii našej vlasti.

Šaliansky Maťko

salmat logo miniV stredu 11. 12. sa III.D zaplnila žiakmi zo všetkých tretiackych tried. Prišli povzbudiť svojich spolužiakov, ktorí sa zúčastnili školského kola súťaže v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko. Povesti boli veľmi zaujímavé a recitátori sa ich snažili predniesť čo najlepšie. Porota sa rozhodla oceniť týchto recitátorov:
1. miesto: Daniel Berta III.A; 2. miesto: Terézia Laktičová III.A; 3. miesto: Lenka Lapková III.D
Víťazom srdečne blahoželáme.

Mikulášsky turnaj loptových hier

lopty miniÚvodné decembrové dni sa na našej škole niesli v znamení športu. Do Mikulášskeho turnaja loptových hier sa od 3. do 9. decembra zapojili dievčatá a chlapci zo všetkých tried druhého stupňa. Žiaci 5. a 6. ročníka si svoje sily zmerali vo vybíjanej s hracím časom 2x5 minút, kde víťaza určil pomer vybitých žiakov. Najúspešnejšie boli družstvá z V.C a VI. D triedy. Ich víťazstvá sa však nerodili ľahko, pretože ich súperi sa takisto snažili zo všetkých síl. V piatok 6. decembra turnaj pokračoval volejbalovými zápasmi ôsmakov a deviatakov, ktorí vytvorili zmiešané družstvá pomenované podľa svojich kapitánov. Jednotlivé zápasy sa hrali na dva 10 - minútové polčasy s výmenou strán. Víťazmi sa stali Mikulovci, ktorí vyhrali vo všetkých troch stretnutiach.

Zdobenie vianočného stromčeka

zvs miniČarovné, radostné, bohaté, pokojné, láskyplné. . . toľko prívlastkov majú iba jediné sviatky v roku – VIANOCE. Najkrajšie sviatky roka sa opäť blížia. Všetci sa najviac tešíme na deň, keď konečne postavíme stromček a ozdobíme ho anjelikmi, sladkosťami, trblietavými guľami, farebnými svetielkami.
Dlhý čas čakania na deň, keď sa ozve vianočný zvonček, si žiaci 2. ročníka spríjemnili vlastnoručným vyrábaním vianočných ozdôb. Krásnymi a nápaditými výtvormi šikovných rúk potom 11. decembra spolu s triednymi pani učiteľkami vyzdobili svoj stromček. Jednotlivé triedy si navzájom zavinšovali veselé a šťastné prežitie vianočných dní.

Beseda o sebapoškodzovaní

dospievanie miniSebapoškodzovanie je v našej spoločnosti ešte stále tabu. Sebapoškodzovanie (automutilácia, angl. self-mutilation alebo self harm) je opakované násilné správanie sa zamerané voči sebe, spôsobujúce fyzické zranenia, bez úmyslu spáchať samovraždu. Jeho účelom je vyjadriť alebo uvoľniť emocionálny nepokoj. Často sa objavuje práve v období dospievania, je spôsobom, akým sa mladí ľudia vyrovnávajú s problémami. Niekedy býva sebapoškodzovanie volaním o pomoc, aby si už konečne niekto všimol, že niečo nie je v poriadku.
Práve pre aktuálnosť tejto témy sme sa rozhodli zorganizovať pre žiakov 8. ročníkov besedu s Mgr. Martinou Jurčovou z HZOS Vranov nad Topľou.