Imatrikulácia v ŠKD

imatrik1 mini"Kráľovstvo školského klubu dnes svoje brány otvára a nových členov do svojho kruhu prijíma", týmito slovami privítala strážkyňa brány ŠKD p. vych. M. Holpová našich prvákov, ktorí boli 27.9.2019 slávnostnou imatrikuláciou prijatí za nových členov ŠKD. September prešiel ako voda a naši prváci už majú kus práce za sebou a prvé prekážky zdolali s ľahkosťou. Aby sa však stali členmi ŠKD museli vykonať ešte jednu skúšku odvahy a zložiť "SĽUB KLUBÁRA", ktorým sa zaviazali k vzornému správaniu, dodržiavaniu školského poriadku, byť dobrým kamarátom a k ochote navzájom si pomáhať. Po slávnostnom pasovaní si z rúk dvoch kozliatok, ktoré deti sprevádzali aj pri zápise do školy prevzali imatrikulačné listy a sladkú odmenu. Všetkým prvákom prajeme krásne zážitky v ŠKD.

Noc výskumníkov

nv miniTak ako po minulé roky, aj tento rok sa žiaci 8. ročníka zúčastnili festivalu vedy a techniky pod názvom Noc výskumníkov. Konal sa v piatok 27. septembra 2019 v OC Optima v Košiciach. Festival sľuboval bohatý a maximálne pestrý program, ktorý osloví všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú hlavne deti v školskom veku, pričom dôraz bol kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

Siedmaci v Červenom Kláštore

lcyprian mini26. september 2019 strávili siedmaci na severe východného Slovenska. Najprv navštívili Červený Kláštor a oboznámili sa s národnou kultúrnou pamiatkou kartuziánsko-kamaldulským kláštorom zo 14. storočia. Kláštor preslávil najmä mních Cyprián pestovaním liečivých bylín a zostavením rozsiahleho herbára. Urobili si menšiu pešiu túru okolo Dunajca s výhľadom na symbol Zamaguria – Tri koruny. Z mosta, ktorý je najdlhší závesný most z lepeného dreva v Európe, mávali turistom splavujúcim sa na drevených pltiach do Lesnice. Ich druhá zastávka bola v Hniezdom, kde si osladili život v miničokoládovni Nestville Chocolate Park.

sep

Týždeň európskych jazykov na našej škole

jazyky miniZ iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie si od roku 2001 každoročne 26.9. pripomíname rôznorodosť a kultúrne bohatstvo európskych národov, a to Dňom európskych jazykov. Skúsme si pripomenúť niektoré zaujímavé fakty o jazykoch:
- na svete existuje 6000 – 7000 jazykov,
- najviac ľudí na svete rozpráva čínsky, je to skoro 900 miliónov ľudí; na druhom mieste je španielčina a až na treťom mieste je angličtina,
- približne každé dva týždne zanikne na svete jeden jazyk, existujú totiž jazyky, ktorými už rozpráva len niekoľko desiatok ľudí,

Bezpečne na ceste

bnc miniDetské dopravné ihrisko v piatok 20. septembra zažiarilo prvákmi. Všetci si obliekli reflexné vesty a pod vedením mestskej polície si zopakovali pravidlá cestnej premávky i dopravné značky. Priamo na dopravnom ihrisku si vyskúšali jazdu na bicykloch a kolobežkách. Za výborné znalosti ich páni policajti odmenili lízankou.

Maratón netradičných športov

mns miniV dnešnej digitálnej dobe, ktorá nás posúva do polohy nezdravej pohybovej pasivity, nie je jednoduché osloviť deti športovými aktivitami. Nám sa to však v piatok 20. septembra v našom ŠKD podarilo. Maratón netradičných športových disciplín spočíval v disciplínach, ktoré deti prekvapili, rozosmiali, a predovšetkým nechali deti športovo vydýchnuť po náročnom týždni plnom učenia. Po úvodnej rozcvičke na deti čakalo 8 stanovíšť, pri ktorých deti plnili tradičné aj netradičné športové disciplíny. Za svoje výkony boli odmenené peknou pečiatkou do preukazov, ktoré si samé vyrobili, sladkou lízankou a novou loptou do každého oddelenia. Pobyt na čerstvom vzduchu je základom zdravia a ak sa spojí so športovaním a zábavou, spokojnosť všetkých je zaručená.

sep

Zbierka Biela pastelka na našej škole

bp miniV piatok 20. septembra 2019 sa uskutočnil už 18. ročník zbierky, ktorej cieľom je upozorniť na problematiku ľudí so zrakovým postihnutím a pomôcť im žiť čo najkvalitnejší a samostatný život.
Ambsádorkou Bielej pastelky je aj tohto roku známa moderátorka Adela Vinczeová: „Páči sa mi myšlienka Bielej pastelky i ľudia, ktorí sa na jej organizácii podieľajú. Bola by som veľmi rada, ak by sme spoločne urobili ešte veľa dobrých vecí zameraných na pomoc ľuďom nevidiacim a slabozrakým,“ povedala A. Vinczeová na margo vzájomnej spolupráce.
Aj naša škola sa do verejnej zbierky aktívne zapojila. Dvaja dobrovoľníci – Bianka Kinčovská z 8.B a Samuel Berta z 9.A – s bielo-modrou pokladničkou prešli za dopoludnie jedáleň, všetky triedy našej školy, vedenie školy, pedagógov a zamestnancov školy. Vyzbierali sme spoločne sumu 325,71 €.