leto 2024  Výberové konanie Matematika

máj

Cestovať znamená žiť

finlandV dnešnom svete je vzdelávanie kľúčom k porozumeniu a úspechu. Preto sa stáva stále dôležitejším pozerať sa za hranice vlastnej krajiny, aby sme mohli získať nové perspektívy a inšpirácie. Práve to si uvedomili štyri učiteľky z našej Dvojky, ktoré sa v rámci projektu Erasmus + rozhodli pricestovať do Fínska na Job shadowing (pozorovanie pri práci). Ich cieľom bolo zoznámiť sa s fínskym systémom vzdelávania na základnej škole a následne ho porovnať so školským systémom u nás.
Boli svedkami inovatívnych vyučovacích metód a prístupov, ktoré sa v niečom líšili od tých, na aké sú zvyknuté doma. So získanými skúsenosťami sa podelili so svojimi kolegami. Prínosom návštevy školy bolo nadviazanie spolupráce s fínskymi učiteľmi, ako aj získanie kontaktov pre ďalšie výmeny Erasmu.
Okrem skúseností zo školskej praxe si učiteľky priniesli aj mnoho krásnych zážitkov zo spoznávania hlavného mesta Fínska, Helsínk. Prešli sa po malebných uličkách, obdivovali architektúru, ochutnávali miestne špeciality a zoznámili sa s kultúrou a tradíciami krajiny. Ako povedal Hans Christian Andersen, "Cestovať znamená žiť." A pre tieto učiteľky to bola nielen cesta geografická, ale aj intelektuálna a zážitková. Ich dobrodružstvo začalo 5. mája a trvalo do 11. mája 2024, no jeho vplyv sa bude odrážať v ich práci ešte dlho.