mar

Internetová bezpečnosť detí a mládeže

hero miniDigitálne technológie sú súčasťou nášho každodenného života. Už si ani nevieme predstaviť deň bez toho, aby sme nezobrali mobil do ruky alebo sa nepozreli na internet. Trávime veľa času na sociálnych sieťach, četovaním s kamarátmi, pozeraním filmov, či počúvaním hudby. Nakoľko sme ale na internete v bezpečí?
Práve na túto tému bol zameraný webinár, ktorého sa 31.3.2021 zúčastnili žiaci 8. ročníka. Lektorom tohto webinára bol Ing. Viktor Šoltés, PhD. zo Žilinskej univerzity. Hneď na začiatku prednášky predstavil žiakom niekoľko cudzích výrazov, ako sú: cyberbullying, cyberstalking, catfishing, flaming, hoax, malware a mnoho iných. Zvýšenú pozornosť venoval výrazu grooming, čo predstavuje praktiku, pri ktorej dospelá osoba kontaktuje dieťa online, zväčša s použitím falošného profilu. Na tento podvod má tzv. groomer viacero dôvodov. Môže dieťa zneužiť a speňažiť jeho fotografiu, ktorá bola určená na jeho osobné sexuálne potešenie alebo ho môže vydierať. Uvedomme si, že je to trestný čin.

Cieľom tohto webinára bolo vysvetliť žiakom, aby nikdy neposielali svoje nevhodné fotky alebo videá na sociálne siete a zvlášť ľuďom, ktorých nepoznajú. Ak si myslia, že ich kontaktoval groomer, nesmú pokračovať v konverzácii, musia vyhľadať pomoc a osobu nahlásiť. Prípadne, ak sa chcú so svojím problémom zveriť odborníkovi, môžu zatelefonovať na detské linky alebo napísať e-mail. Telefónne čísla a e-mailové adresy nájdu žiaci v priloženej fotografii. Preto si zapamätáme: všetko, čo zverejníme na internete, prestáva byť súkromné.
Tento webinár sprostredkoval pre našich žiakov Mgr. Martin Jurica, ktorý je koordinátorom programov prevencie kriminality na regionálnej úrovni v Prešove. A tiež je koordinátorom národného projektu: Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete. Tento projekt má na starosti Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

• webinar_1
  • webinar_2