dec
21

Pytagoriáda P5, P6, P7 a P8

pytag miniPytagoriáda je postupová matematická súťaž jednotlivcov, v ktorej si každoročne zmerajú sily žiaci v počítaní príkladov, aj v samotnej rýchlosti počítania. Každé kolo spočíva v riešení súboru 15 úloh počas 60 minút.
Súťaž v kategóriách P3, P4 a P5 je dvojkolová: I. kolo – školské, II. kolo – okresné.
Súťaž v kategóriách P6, P7 a P8 je trojkolová: I. kolo – školské, II. kolo – okresné, III. kolo – celoštátne.
V dňoch 7. a 8. 12.2021 sa uskutočnilo školské kolo aj na našej škole.

dec
20

Pytagoriáda P3, P4

pytag miniV stredu 8.12.2021 si žiaci tretieho a štvrtého ročníka overili svoje matematické vedomosti v školskom kole Pytagoriády. Súťaže sa zúčastnilo 23 tretiakov. Z nich bolo 14 úspešných riešiteľov. Štyria žiaci sa zúčastnili súťaže online. Zo štvrtého ročníka sa súťaže zúčastnilo 20 žiakov. Z toho 7 bolo úspešných riešiteľov.

dec
19

Čarovné Vianoce

vianoce1 miniVianoce – najkrajšie sviatky v roku. Sú veľmi rozmanité a líšia sa podľa jednotlivých krajov, ale aj domácností a zvykov, ktoré sa v rodine dedia po generácie. Jabĺčko, med a oriešok, šupiny z kapra alebo peniaze pod obrusom, ...
Vianočné zvyky a tradície si na triednych besiedkach pripomenuli žiaci 1. ročníka. Vyrobili krásne vianočné pozdravy, ktorými určite potešia svojich blízkych. Zaspievali vianočné koledy, porozprávali sa o posolstve Vianoc a nezabudli ani na vinše, ktorými si popriali šťastné a pokojné prežitie týchto sviatočných dní.

Do Štedrého večera je už len krok,
tak Vám želáme krásne Vianoce
a šťastný nový rok.

dec
19

Dá sa to aj takto?!

hokej pozemny miniZdravie ovplyvňujeme svojím vlastným životným štýlom. Najdôležitejších je len niekoľko hlavných bodov, a to: zdravá výživa, primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku, optimizmus a dobrá nálada, radosť zo života. Práve pohybová aktivita je v tejto dobe obmedzená. Deti potrebujú športovať. Rešpektovanie pandemických pravidiel i počasie neodradili žiakov 3.C triedy urobiť pre svoje zdravie, radosť a dobrú náladu maximum. Zahrali si pozemný hokej. Jedná sa o obdobu štandardného hokeja. Cieľom, ktorý majú účastníci dosiahnuť, je streliť gól súperovi.
Kde sa teda začala história tohto športu? Mnohí veria, že táto disciplína bola prevzatá z bežného ľadového hokeja. Podľa historických údajov existuje pomerne starodávny obraz, ktorý zobrazuje dvoch mužov s kyjakmi. Bojujú o loptu z pyramídy. 

dec
17

Jazykový kvet Lupienok

jazkvet miniJazykový kvet Lupienok je jazykovo-prírodovedná súťaž, do ktorej sa v novembri zapojili žiačky našej školy v kategóriách anglický jazyk a nemecký jazyk. Ich úlohou bolo ručne vytvoriť 3-stranový lupienkový herbár s faktami a veršami o vybraných rastlinách alebo stromoch. Do súťaže sa zapojilo 5 žiačok našej školy: Ela Fecenková zo 7.B, Drahoslava Milá, Janka Ivanová, Karin Hladová, Martina Kaščáková z 9.A.
Spomedzi sedemdesiatich herbárov, ktoré boli do súťaže odoslané porota vybrala pätnásť, ktoré postupujú do finálového kola súťaže. V tejto pätnástke má zastúpenie aj naša škola, herbár v anglickom jazyku Ely Fecenkovej a v nemeckom jazyku herbár Janky Ivanovej. Dievčatám blahoželáme, tešíme sa z ich úspechu a prajeme veľa šťastia vo finálovom kole.

dec
17

Sýkorka v sychravom počasí

sykorka miniPosledný decembrový školský deň sa deti z 3.C ocitli v krajine, kde sa voda liala a piesok sa sypal. Za sychravého počasia v dobrej nálade objavovali. Obuli si topánky, ktoré mali opísané v texte. Boli z nepremokavého materiálu, vysoké až po kolená, modré ako obloha s tromi lienkami. Takto obuté a podľa ďalších pokynov aj oblečené vykročili na školský dvor tak, aby nevyplašili sýkorky. Pozorovali ich a dýchali vôňu sychravého počasia. Určovali názvy stromov v okolí školy. Jeden zo stromčekov si narysovali na zelený papier. Rysovanie bolo presné a čisté, aby to bola najkrajšia vianočná jedlička. Nasledovalo strihanie, lepenie a ozdobovanie, kde si deti zopakovali anglickú slovnú zásobu – školské potreby. Po dokončení práce sme vošli do triednej galérie. Tam sme si zahrali bábkové divadlo – povesť O bratislavskom Valdherovi.
Veselé Vianoce!

dec
17

Vyhodnotenie projektu „200 ton z lesa von“

200t miniDo projektu „200 ton z lesa von“ sa naša škola zapojila ešte v minulom školskom roku. Cieľom projektu bolo vzbudiť u mladých ľudí záujem o čistotu životného prostredia vo svojom okolí a zodpovednosť za jeho stav. Projekt nás od samého začiatku veľmi oslovil, nakoľko chceme nenútenými vzdelávacími aktivitami oboznámiť našich žiakov s funkciami lesa priamo v teréne, ale aj upozorňovať na aktuálne environmentálne problémy. Základná škola ZŠ Sídlisko II vyzbierala dokopy 569,5kg odpadu z okolia Vranova nad Topľou, a tým získala 2. miesto v súťaži najaktívnejšia škola.
Milí žiaci, ďakujeme vám, že ste pomohli a spoločne sme si okolie nášho mesta skrášlili.