jan
31

Nielen zrakom...

braill miniČo keď sa ráno zobudíš...otvoríš oči...a tma... Tápaš, chytáš sa stien, aby si sa dostal do kuchyne, kúpeľne. Chytáš rôzne veci a netušíš, čo vlastne držíš. Nikdy si si poriadne neuvedomil materiál, tvar, možno veľkosť predmetu – všetko si používal zo zvyku, automaticky. Uvedomuješ si, že zrak ti veľmi chýba...
4. január je medzinárodným dňom Braillovho písma. Pri tejto príležitosti sa v poslednom januárovom týždni naši deviataci mali možnosť v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou vcítiť do kože nevidomých, vyskúšať si písať braillovým písmom a dozvedieť sa rôzne zaujímavosti, napríklad z koľkých znakov sa Braillova abeceda skladá, ako sa číta, čo je to tyflografika, že Louis Braille začal tvoriť abecedu vo svojich dvanástich rokoch a pracoval na nej 4 roky.

jan
31

Čítam, čítaš, čítame...

kniha miniPondelkovú hodinu čítania si žiaci z 2.B triedy spestrili čítaním v relaxačno-oddychovom kútiku. Čítali texty z mimočítankovej literatúry a riešili úlohy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Pracovali aj s detskými časopismi. Hľadali a vyberali poéziu alebo prózu k prednesu na Hviezdoslavov Kubín. Niektorí lúštili tajničky, maľovali obrázky, čítali vtipy a hádali hádanky. Iní si zase zahrali spoločenské hry.
Na záver si rozdali vysvedčenie a zhodnotili svoju prácu za 1. polrok.

jan
31

Deň bez internetu - offline

teenageri miniVo veku od 12 rokov predstavuje internetová populácia Slovenska 3,06 milióna používateľov. Naše životy sú už natoľko späté s internetom, že sme už zabudli tráviť čas bez neho. Ani si neuvedomujeme, koľko skvelých činností nám vymizlo zo života, lebo ho trávime mnohokrát zbytočným scrollovaním. Deti z X. oddelenia ŠKD sa v piatok, 28. januára 2022, rozhodli vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a dohodli sa, že prežijú deň bez internetu. V rámci komunitného kruhu diskutovali o výhodách a nevýhodách internetu a vytvorili plagát, na ktorom prezentovali činnosti, ktoré by sa pokojne mohli robiť bez internetu. Pamätáte sa vy, kedy ste boli naposledy offline? Skúste to aspoň na jeden deň. Verte, že váš deň bude bohatý na krásne zážitky. Tie si však uchovajte vo svojich spomienkach a nezdieľajte ich na sociálnych sieťach.

jan
31

Dobrodružná cesta k angličtine pokračuje (eTwinning)

etwinning logoNovember
Na našom projekte pracujeme každý mesiac. V novembri sme sa venovali téme zvierat. Naši šiestaci predstavovali svoje obľúbené zvieratká v anglickom jazyku novým zahraničným priateľom. V druhej časti mesiaca sme spoločne tvorili online knihu (storyjumper). Každá partnerská škola pripravila online hru a aktivity pre ostatných žiakov. Jednotlivé aktivity sme vytvorili pomocou web nástrojov (jigsawpuzzle a educaplay) a vložili do knihy pomocou QR kódov. Našu vytvorenú knihu s aktivitami si môžete prelistovať na tomto linku:
https://www.storyjumper.com/book/read/117108012/6181a92d1e7f4
December
December bol pre nás kratší mesiac, no veľmi poučný a zábavný.

jan
27

Zimné radovánky

snehuliak miniTohtoročná zima zatiaľ na snehovú nádielku nebola príliš bohatá. O to viac sa tešili snehovým vločkám, ktoré pokryli náš školský dvor, prváci. Stavali snehuliakov, robili stopy v snehu a aby zábava bola úplná, nechýbali ani snehové gule. To bolo radosti!

jan
28

Aktivity so stavebnicou LEGO

lego miniKeď počujeme slovo LEGO predstavíme si škatuľu s množstvom plastových farebných kociek rôznych tvarov a veľkostí, z ktorých môžeme postaviť modely zvieratiek, dopravných prostriedkov, hradov, robotov, či celých miest, ktoré prinášajú inšpiráciu a kreatívne hranie sa detí.
LEGO začal vyrábať dánsky tesár Ole Kirk Christiansen, ako drevené hračky v roku 1934. LEGO – tehlový tvar plastovej kocky, ktorú poznáme v súčasnosti si spoločnosť LEGO nechala patentovať práve 28.1.1958.

jan
25

KOMPLEXNÁ REKONŠTRUKCIA ELEKTROINŚTALÁCIE - PRÁCE ZAČALI

elektro miniNa prelome kalendárnych rokov, v mesiacoch december 2021 a január 2022, sme na našej škole začali s kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou elektroinštalácie. Vypracovaný projekt rieši odstránenie vzniknutého havarijného stavu pôvodnej elektroinštalácie a výrazné zlepšenia jej funkčnosti. Cieľom je samozrejme aj zvýšenie energetickej hospodárnosti objektu, nové napojenie riešených priestorov na el. energiu, nové káblové trasy a rozvody, výmena hlavného a 13-tich podružných rozvádzačov, nová svetelná i zásuvková elektroinštalácia, vrátane zabudovanej ochrany pred úrazom elektrickým prúdom a prípravy riešenia slaboprúdových rozvodov.