okt
09

Na návšteve v Humennom

Na návšteve v HumennomV stredu, 9. októbra, siedmaci spolu s triednymi učiteľmi nasadli do autobusu a vydali sa na cestu poznávania histórie, umenia, kultúry a prírodných krás Horného Zemplína. Cieľom plánovanej exkurzie sa tak stalo Vihorlatské múzeum v Humennom, ktoré vzniklo v roku 1960 a od roku 1969 sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17. storočia.

 

Humenský kaštieľ je nielen sídlom múzea, ale aj prastarou dominantou mesta Humenné a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v blízkosti námestia a skanzenu umiestneného v priľahlom parku. Z ponúkaných expozícii sme si zvolili jednak tú umeleckú–historickú, ktorá je situovaná do dobových priestorov renesančného kaštieľa a ponúka pohľad na bytovú kultúru šľachty od obdobia renesancie až po 20. storočie. Jednak sme sa rozhodli pre expozíciu prírodovednú, umiestnenú v severnom krídle kaštieľa a zameranú na prírodné pomery okresu Humenné. V čase našej návštevy sa v galerijných priestoroch kaštieľa konala výstava výtvarníka Andreja Smoláka pod názvom Trinásta komnata, ktorú si pozrela aspoň malá hŕstka tých žiakov, ktorí sa o výtvarné umenie zaujímajú a sami sa mu v rámci svojich voľnočasových aktivít venujú.

Návšteva v Humennom bola pre žiakov zaujímavým spestrením vyučovacieho procesu. Veď aj práve vďaka takýmto exkurziám si môžeme aspoň občas pripomenúť a aktualizovať myšlienku T. Jeffersona: "Tým, že história oboznamuje ľudí s minulosťou, umožňuje im posudzovať prítomnosť.“

Mgr. Stanislava Bakajsová

  • exkurzia_7_rocnik_humenne_01
  • exkurzia_7_rocnik_humenne_02
  • exkurzia_7_rocnik_humenne_03
  • exkurzia_7_rocnik_humenne_04
  • exkurzia_7_rocnik_humenne_05
  • exkurzia_7_rocnik_humenne_06
  • exkurzia_7_rocnik_humenne_07