sep

Žiť energiou

zit energiouOrganizácia SIEA (Slovenská inovačná energetická agentúra) pre žiakov ôsmeho ročníka pripravila 24. septembra zaujímavý deň pod názvom  „ ŽIŤ ENERGIOU“.  Podujatie prebiehalo na Základnej škole Bernolákova vo Vranove n/T, kde boli naši ôsmaci pozvaní ako hostia.
Žiaci postupne prechádzali a pracovali na šiestich stanovištiach, kde boli oboznámení s obnoviteľnými zdrojmi energie.
Na prvom stanovišti s názvom „ Poskladaj a leť “ sa teoreticky oboznámili s princípmi letu lietadla, odporovou a s tlakovou silou. Pomocou poskladaného lietadla odmerali dĺžku jeho letu.
Na druhom stanovišti „Teplo, teplejšie, najteplejšie“ sa dozvedeli, čo je to teplota, infračervené svetlo, aké prístroje sa používajú pri meraní teploty predmetov. Veľmi zaujímavým pre nich bolo vyskúšať si prácu s termovíznou kamerou.

„ Balónová raketa“, tak sa nazývala tretia prichystaná aktivita.  Pomocou nafúknutého balóna mali žiaci možnosť vyskúšali si zákon akcie - reakcie. Týmto zábavným príkladom im bol tento zákon, jeho princíp či využitie vysvetlený.
Na štvrtom stanovišti žiaci zistili, ktoré predmety z bežného života (napr. fén, žehlička, žiarovka, počítač, televízor a iné), ktoré denne používame spaľujú najviac energie. Hľadali „ Žrútov energie“.
„Sila vetra“, tak sa volalo stanovisko, na ktorom si prehĺbili vedomosti o princípoch vytvárania elektriny veternými elektrárňami. Vyskúšali si prístroj na meranie sily vetra.
Na poslednom stanovišti pod názvom „ Elektrina na zjedenie “ boli informovaní o histórii vzniku elektriny. Hravou formou sa naučili odmerať energiu v bežnom ovocí a zelenine.
Okrem cenných vedomostí, ktoré žiaci získali počas tohto  „energetického dňa“ boli príjemným prekvapením aj chutná desiata a darčeky, ktoré si členovia agentúry SIEA pre ôsmakov pripravili.
Sme radi, že sa pre žiakov nášho mesta zorganizovalo takého zaujímavé dopoludnie venované záhadám fyziky.

• zit_energiou (1)
  • zit_energiou (2)