nov
02

Návšteva kráľovského mesta Kežmarok

Žiaci 8. ročníka sa v stredu, 28. októbra, vybrali s pani učiteľkami Mgr. Stanislavou Prócovou, Mgr.  Andreou Vasiľovou, Mgr. Miroslavou Korimovou a Mgr. Helenou Demčákovou na návštevu historického kráľovského mesta ležiaceho pod Vysokými Tatrami Kežmarok.  Maličké okresné mestečko je známe svojou bohatou históriou, vďaka čomu je považované za historické centrum regiónu Spiš.

Jeho kultúrno-historické pamiatky a centrum sa určite oplatí navštíviť. Absolvovali sme prehliadku Kežmarského hradu z 15. storočia, ktorý je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Historické expozície nám ponúkli vývoj mesta a jeho okolia a žiaci mali možnosť nazrieť do hradnej kaplnky či vystúpiť na vyhliadkovú vežu,  z ktorej mohli obdivovať krásny panoramatický výhľad na široké okolie.  Príjemné teplé jesenné počasie s príchuťou babieho leta umocňovalo naše umelecké i osobné zážitky.  

 

Kežmarok je známy svojimi dvoma národnými kultúrnymi pamiatkami,  a to lýceom so svojou knižnicou a dreveným artikulárnym evanjelickým chrámom z 18. storočia.  Tieto zaujímavé miesta sme navštívili a spoznali kúsok histórie mestečka i niekdajšieho života ľudí.  Drevený artikulárny evanjelický chrám Najsvätejšej Trojice je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a je postavený len z dreva. Pýši sa veľkým organom, ktorého nádherný zvuk môžeme počuť v známej filmovej rozprávke režiséra Juraja Jakubiska Perinbaba. V jeho blízkosti je postavený nový evanjelický kostol s mauzóleom Imricha Tökölyho, kráľa Horného Uhorska.  Nazreli sme aj doň.

V priestoroch Evanjelického lýcea sa nachádza najväčšia historická školská knižnica v strednej Európe.  Jej fond tvorí 150 tisíc zväzkov, medzi nimi je 55 prvotlačí, tzv. inkunábulov. K svetovým unikátom patrí napríklad rukopis kroniky mesta Kolín nad Rýnom z roku 1437.  Na kežmarskom lýceu študovali významné osobnosti našej histórie ako Pavol Jozef Šafárik, Karol Kuzmány, bratia Ján a Samo Chalupka, Samo Tomášik, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Rázus a iní. Obdivovali sme nielen to množstvo starých kníh, ale aj spôsob výučby študentov na lýceu.  Celé jadro mestečka s radnicou dýchalo históriou a kultúrou. 

Kežmarok sa nám veľmi páčil a sme radi, že sme mohli prežiť pekný deň a spoznať miesta, kde študovali naši národovci. Poznatky získané z hodín literárnej výchovy, dejepisu a občianskej náuky sme obohatili o zaujímavú exkurziu najkrajšieho spišského mesta.

 • IMG_6687_img
 • IMG_6688_img
 • IMG_6689_img
 • IMG_6690_img
 • IMG_6692_img
 • IMG_6693_img
 • IMG_6695_img
 • IMG_6699_img
 • IMG_6700_img
 • IMG_6701_img
 • IMG_6702_img