mar

Eko deň 7. ročník - KAPUŠIANSKY HRAD

Kapušiansky hrad sa vypína vysoko na kopci, takže jeho dominantu je jasne vidno už pri výjazde z Prešova smerom na Vranov nad Topľou. Aj dnes je to ešte krásna, pomerne zachovalá zrúcanina.

Dňa 24. apríla sa naši žiaci siedmeho ročníka spolu so svojimi triednymi učiteľmi vybrali práve na toto miesto, aby tam spoločne prežili svoj Eko-deň. Výstup na hrad bol obohatený rôznymi aktivitami, ako sú napríklad pohybové hry, ktoré prispeli k upevneniu triednych kolektívov. Úlohou žiakov bolo zároveň vypracovanie niekoľkých zadaní v pracovnom liste. Pomocou informačných tabúľ zistili, že hrad je situovaný na skalnom výbežku vrchu Zamčisko v nadmorskej výške 504 m. Kedysi sa prezýval Maglovec a bol postavený na miestach starého slovanského hradiska v 13. storočí. Hradisko malo pôvodne ochraňovať kráľovskú cestu z Prešova na sever. Z objektu sa zachovali vysoké kamenné múry, konzoly, strelný portál, krb a ďalšie cenné pozostatky.
Výstup na strmý vrch určite nezostane bez krásnych spomienok na čarokrásny výhľad, záhadné zákutia hradu, či kúsok histórie ktoré umocnili pozitívne dojmy z pekného dňa.

• DSC04485
  • DSC04487