apr
25

Návšteva Archeoparku

archeopark miniKto by nechcel cestovať v čase? Prekročiť obmedzujúce hranice a na vlastnej koži zažiť skutočnosti poznané len z kníh? Nie úplne, ale dosť reálne takúto možnosť ponúka Archeopark Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou, kde naši štvrtáci strávili nezabudnuteľné dopoludnie. Po prekročení brány palisády, oddeľujúcej 21. storočie od troch stoviek storočí, ktoré poskytuje toto jedinečné archeologické múzeum zážitku, sa žiaci zapojili do aktivít pripravených ku Dňu Zeme. Potom sa v sprievode zaujímavého výkladu RNDr. Petra Pjenčáka oboznámili s piatimi základnými obdobiami praveku a včasného stredoveku a prostredníctvom piatich obydlí a ich vybavenia, ako aj prostredníctvom rôznych technologických zariadení a políčok sa mali možnosť „dotknúť“ pradávnej minulosti. Mohli vojsť do stanového príbytku lovcov staršej doby kamennej, do obydlia roľníkov z mladšej doby kamennej, domu kolovej konštrukcie doby bronzovej, obydlia Keltov z doby železnej či zrubu našich predkov – Slovanov z včasného stredoveku.

Súčasťou exkurzie bola i návšteva Hanušovského kaštieľa – jedného z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja. Žiaci si prezreli dobovo zariadené interiéry zabudnutého rodu Dessewffyovcov, historickú, prírodovednú a archeologickú expozíciu. Exkurzia sa všetkým veľmi páčila, zakúpené suveníry ju budú ešte dlho pripomínať.

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • p1090985
 • p1090990
 • p1090993
 • p1090995
 • p1100002
 • p1100003
 • p1100012
 • p1100032