sep
18

Zbierka Biela pastelka na našej škole

bp miniV rámci týždňa dobrovoľníctva sa naša škola zapojila do verejnej zbierky Biela pastelka, ktorú od roku 2002 organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Zbierkovým dňom bol piatok 18.9.2020. Cieľom zbierky bolo získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva, sociálnej rehabilitácie a na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.

Za význam zbierky hovoria aj reálne príbehy ľudí, ktorým pomohli. Jedným z nich je Martin, otec 9-ročnej dcérky, ktorý sa musel vyrovnať s diagnózou Usherov syndróm. Ide o zriedkavé očné ochorenie, ktoré ho postretlo v aktívnom veku. Nepripraveného.
„Odrazu som začal narážať do stolov, do ľudí. Musel som skončiť s profesionálnym varením, a prijať skutočnosť, že môj zrak nie je dobrý a raz oň možno prídem definitívne. Ale objavil som Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska, kde som našiel pochopenie a priateľov. Naučili ma používať bielu palicu, navštevoval som tréning efektívnej komunikácie a dokonca mi splnili sen. Spolu lektoroval som kurzy varenia pre nevidiacich a slabozrakých. Aj preto som už niekoľko rokov hrdým dobrovoľníkom zbierky Biela pastelka," hovorí Martin.

Aj napriek podmienkam a obmedzeniam súvisiacimi s pandémiou COVID-19 sa naša škola aktívne zapojila do tejto zbierky. Našimi dobrovoľníkmi tento rok boli dievčatá z 9.A – Anežka Tatárová a Natálka Šuličová, ktoré mali pripravené spinky v tvare bielej pastelky (alebo drevené pastelky) darcom, ktorým nie je osud ľudí so zrakovým postihnutím ľahostajný. Vyzbierali sme spoločne sumu 317,52 €. Možno práve tento príspevok pomôže ďalšiemu Martinovi, ktorému osud riadne zamiešal životnými kartami.

Aj vďaka vám sa mnohým ľuďom otvorí nová kapitola samostatného a radostnejšieho života... Všetkým Vám ďakujeme!

  • bp01
  • bp02
  • bp03
  • bp04