sep

Projekt SadOvo

sadovo miniUž v minulom školskom roku bola naša škola vybraná spomedzi mnohých uchádzačov do projektu SadOvo. Tento projekt je zameraný na záchranu starých a vzácnych odrôd stromov hlavne jabloní a hrušiek ako aj objavovanie neznámych odrôd, ktoré sú jedinečné. Realizácia projektu začala už koncom minulého roka s tým, že sa do tohto projektu zapojila vtedajšia VII.A. Išlo o stretnutie so zaujímavými ľuďmi, ktorí žiakom predstavili myšlienku projektu. Ako výstup projektu budú na školskom pozemku vysadené vzácne odrody jabloní a hrušiek, takže sa na tomto stretnutí diskutovalo o vhodnosti polohy s ohľadom na budúci rast stromu. V závere stretnutia došlo k vytýčeniu miest pre budúcu výsadbu.

Tento rok v projekte žiaci pokračujú už ako VIII.A. V dňoch 9. až 10. 9. šli dvaja zástupcovia triedy na exkurziu do oblasti Bielych Karpát. Táto oblasť Slovenska je jedna z oblastí, kde sa vyskytuje veľké množstvo starých ovocný stromov, ktoré rastú v okolí kopaničiarskych usadlostí. Exkurzia bola tiež spojená s ochutnávkou ovocia a výrobkov z neho. Zástupcovia VIII.A Alexandra Dopiráková a Alexandra Gajdošová brali exkurziu zodpovedne, čo potvrdili aj najlepším bodovým ziskom v teste spomedzi desiatich tímov z rôznych častí Slovenska. Svoje zážitky z exkurzie následne predstavili zvyšku triedy rovnako s ochutnávkou ovocia.
Teraz náš projekt vstupuje do tretej etapy. Jej cieľom je zistiť výskyt starých vzácnych a jedinečných odrôd jabloní a hrušiek v našom regióne. Boli by sme radi, ak by nám pomohla široká verejnosť. Môžete kontaktovať kohokoľvek zo žiakov VIII.A alebo triedneho učiteľa PaedDr. Mareka Hermanovského a možno zistíte, že máte v záhrade niečo veľmi vzácne. Naši žiaci pošlú niekoľko kusov ovocia z takéhoto stromu na pomologickú expertízu. O výsledku expertíz budete, samozrejme, ako majitelia stromu informovaní. Veríme, že nám pomôžete objaviť niečo vzácne, čo náš kraj urobí jedinečným.

• 20210909_145027
  • 20210909_161114