feb

Kultúrne dedičstvo Slovenska

history„Nie poznanie, ale učenie sa, nie vlastnenie, ale získavanie, nie byť v cieli, ale prichádzať na podstatu veci – to je to, čo dáva najväčší pôžitok.“
(Carl Friedrich Gauß)

Zanietení budúci historici z radov základných škôl mali aj tento rok silnú motiváciu študovať, bádať, hľadať a pýtať sa na historické fakty, súvislosti, príčiny a následky rôznych udalostí. Tí najlepší malí budúci historici postupujúci zo školských kôl sa stretli v okresnom online kole 14. ročníka Dejepisnej olympiády vo februári 2022, ktorej poslaním je popularizovať históriu medzi žiakmi a vzbudiť záujem o dejiny Slovenska. Témy, ktoré museli zvládnuť, neboli len predpísaným učivom v jednotlivých ročníkoch, ale aj bonusová oblasť. Súťažiaci museli mať prehľad v kultúrnych pamiatkach UNESCO na Slovensku a histórii jednotlivých regiónov.
Našu školu v okresnom kole reprezentovali v kategórii C Barbara Koščová, ktorá získala 1. miesto a Mikuláš Bodnár sa umiestnil na 3. mieste. V kategórii D sa na 2. mieste umiestnila Alexandra Gajdošová a Sofia Poldruhá na 3. mieste. Kategóriu E reprezentovali našu školu Michael Kozák, ktorý získal 3. miesto a Anna Klimkovská 5. miesto. Kategóriu F reprezentovali Noemi Mitriková ktorá obsadila 1. miesto a Klára Opaľuchová sa umiestnila na 2. mieste.
Pani učiteľke Opaľuchovej ďakujeme za vzornú a obetavú prípravu žiakov. Postupujúcim žiačkam Barbare Koščovej a Alexandre Gajdošovej držíme palce v krajskom kole dejepisnej olympiády.