Mesiac úcty k starším

uctakst mini„Netreba brať zrelý vek tak prísne, ani vtedy, keď sa zjesenieva, je veľa pekných záujmov, keď s ústami aj srdce spieva, pre pohodu je zárukou.“
Pri príležitosti mesiaca úcty k starším, potešili naši tretiaci starkých v Zariadení pre seniorov so sídlom Sídlisko 1. mája, krásnymi pozdravmi, obrázkami a darčekom. S prianím pevného zdravia, šťastia, lásky, spokojnosti, vyslovili vďačnosť a úctu, ktorú si seniori zaslúžia.
„Tak nech ešte veľa dní sa začne každému, kto má život rád.“

24.10. Medzinárodný deň školských knižníc

kniha mini„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť.“
Kniha nám ponúka omnoho viac, ako si dokážeme predstaviť. Pri čítaní knihy sa mnohokrát dozvieme niečo nové, čo sme doteraz nevedeli. Preto každoročne štvrtý októbrový pondelok je dňom oslavy školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva a pripomína sa od roku 1999.
Dobrý vzťah ku knihe rôznymi zábavnými formami ukázali aj žiaci I. stupňa ZŠ.
Prváci rozprávali rozprávku pomocou bohato ilustrovaného leporela a tiež si spolu zahrali rozprávkové pexeso.

Čítačka s písačkou

csp miniHornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou a Prešovský samosprávny kraj pripravili 21. 10. 2022 Odborný seminár spojený so slávnostným vyhodnotením regionálnej súťaže o najkrajšiu literárnu a výtvarnú prácu Čítačka s písačkou.
Odovzdávanie cien, obohatené vystúpením tanečného klubu TINIS, ponúklo prezentáciu súťažných diel, ako aj prednesy víťazov literárnej časti, ktoré pozorne vnímala recitátorka Betka Madejová. Bola to ona, kto v závere vybral a udelil špeciálnu cenu pre súťažiaceho s najlepším umeleckým prejavom.
Piatkové dopoludnie v knižnici strávili pozvaní hostia v spoločnosti spisovateľky a hodnotiteľky Alžbety Verešpejovej, z rúk ktorej si ocenení žiaci a žiačky prevzali odmeny, a aj niekoľko podnetných rád k ich literárnym dielam.

okt

Výtvarná súťaž „Včely a včelár očami detí“

vcela miniUž kedysi dávno ktosi povedal, že keď na svete nebudú včely, tak ľudstvu zostávajú asi štyri roky života. Prečo sú také dôležité? Bez včiel by došlo k narušeniu ekosystému, bez včiel by malo asi 20 tisíc druhov rastlín problém sa rozmnožiť a ďalej existovať. Prírodné podmienky by sa tak zmenili, že ľudia by nemuseli byť schopní prežiť. Z dlhodobého hľadiska má na Slovensku chov včiel u mladých ľudí klesajúci záujem, preto aj prostredníctvom výtvarnej súťaže „Včely a včelár očami detí“ môžeme u detí vzbudzovať záujem o včielky a učiť ich, prečo sú také dôležité.
Do súťaže, ktorú organizoval Slovenský zväz včelárov pri príležitosti 3. ročníka výstavy včelárstva Vranovských medových dní, sa zapojili aj žiaci našej školy a boli úspešní.

Pestrá jeseň v ŠKD

jesen miniJeseň je ozaj čarovná. Občas možno daždivá a veterná, ale má v sebe jedinečnú atmosféru a hýri farbami. Rovnako pestrá a plná nápadov bola v októbri aj činnosť detí v ŠKD. Začiatkom mesiaca si rozhýbali svoje telo aktivitou „Rozhýbme sa spoločne“, pripomenuli si Deň jabĺk a nezabudli ani na svojich starých rodičov, ktorým za lásku a starostlivosť poďakovali vlastnoručne vyrobenými pozdravmi.

Zatmenie Slnka v škole

slnko zatNaši ôsmaci na fyzike práve prechádzajú tematickým celkom Optika. U nás bolo 40% zatmenie slnka 25. 10. 2022. Keďže boli na to vopred upozornení, priniesli si do školy zváračské okuliare, ochranné sklá a čakali, či sa im podarí uvidieť odkrojené Slnko, keďže predpovede počasia boli nepriaznivé. Vedeli, že zatmenie vrcholilo o 12:16, lenže Slnko nevideli, pretože bolo od rána zamračené. Avšak o 12:30 sa vyjasnilo, a tak mali žiaci 8.B privilégium pozorovať zatmenie, pretože práve vtedy mali hodinu fyziky a zrejme nikdy sa tak na šiestu hodinu netešili.

okt

Naše prvenstvá v stolnotenisovej lige

pingpong miniV našom okrese opäť odštartovala stolnotenisová liga. Jej 1. kolo sa konalo v piatok za účasti žiakov základných škôl z celého okresu, kde si zmeralo svoje športové zručnosti 32 chlapcov a 11 dievčat. Naši žiaci si v tejto súťaži hneď v jej prvom kole vybojovali popredné priečky a zabezpečili si tak úspešný vstup do tejto dlhodobej súťaže. Na prvom mieste sa umiestnil Adrián Lešňanský z 9.B, hneď za ním Michal Zajac z 9.C, tretiu priečku obsadil Boris Lešňanský z 9.B a aj štvrté miesto patrí žiakovi našej školy, Matejovi Lešňanskému z 9. B. Čo nás však nesmierne teší, je aj zapojenie našich nových nádejí do tejto súťaže, ktorými sú Tomáš Karaba zo 6.D a Tadeáš Tatarka zo 4.A.
Všetkým našim žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a do 2. kola, ktoré sa uskutoční 2. decembra, prajeme veľa športových úspechov.