jan

KOMPLEXNÁ REKONŠTRUKCIA ELEKTROINŚTALÁCIE - PRÁCE ZAČALI

elektro miniNa prelome kalendárnych rokov, v mesiacoch december 2021 a január 2022, sme na našej škole začali s kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou elektroinštalácie. Vypracovaný projekt rieši odstránenie vzniknutého havarijného stavu pôvodnej elektroinštalácie a výrazné zlepšenia jej funkčnosti. Cieľom je samozrejme aj zvýšenie energetickej hospodárnosti objektu, nové napojenie riešených priestorov na el. energiu, nové káblové trasy a rozvody, výmena hlavného a 13-tich podružných rozvádzačov, nová svetelná i zásuvková elektroinštalácia, vrátane zabudovanej ochrany pred úrazom elektrickým prúdom a prípravy riešenia slaboprúdových rozvodov.

SKUTKOVÝ STAV
Škola bola postavená v roku 1972 a z tohto roku je aj elektroinštalácia v objekte. V posledných rokoch sme realizovali niekoľko opráv elektroinštalácií a výmenu niektorých svietidiel z dôvodu ich nevyhovujúceho technického stavu. Elektroinštalácia bola realizovaná hliníkovými káblami podľa noriem platných v dobe realizácie (rok 1967-68). Hliníkové vodiče boli v mnohých prípadoch na ich koncoch zaoxidované, čo spôsobovalo vyšší prechodový odpor na spojoch a tým aj prehrievanie vodičov. To malo za následok degradáciu izolácie vodičov, čím hrozil skrat a prípadne aj požiar. Mnohé súčasti elektroinštalácie ako sú spínače a zásuvky boli zastaralé a opotrebované, ich plastové kryty popraskané a poškodené, čím vznikalo vyššie riziko úrazu elektrickým prúdom. Rozvádzače v objekte boli technicky zastaralé, funkčnosť istiacich prvkov bola vzhľadom na ich vek a stav obmedzená a nespoľahlivá.
Vzhľadom na stav elektroinštalácie a charakter objektu bola nevyhnutná celková rekonštrukcia elektroinštalácie tak, aby nová elektroinštalácia zodpovedala platným normám a predpisom a tak bola zabezpečená jej maximálna bezpečnosť pri prevádzke. Rekonštrukčné práce budú prebiehať aj v roku 2022 a ak všetko pôjde podľa plánu, mali by byť ukončené do začiatku nasledujúceho školského roka.
Projekt komplexnej výmeny silnoprúdovej elektroinštalácie na našej škole zo svojho rozpočtu podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a dofinancovalo Mesto Vranov nad Topľou.

• elektro1
  • elektro2