apr

Dvojka v Poľsku

krakow„Bola to neuveriteľná a veľmi náučná exkurzia, kde som načerpala nové poznatky o meste Krakov, o rodisku Jána Pavla II., Osvienčime, ale aj o soľnej bani. Uvedomila som si, v akých krutých podmienkach museli žiť ľudia v táboroch. Mesto Krakov ma veľmi zaujalo nielen krásou, ale aj svojou históriou. Som veľmi rada, že som mala takú možnosť exkurziu absolvovať. Ďakujem za krásne zážitky, na ktoré nikdy nezabudnem.“
       ... úprimné slová žiačky hovoria za mnohých ôsmakov a deviatakov, ktorí sa včera vrátili z exkurzie Krakov – Osvienčim – Vielička, ktorú absolvovali v dňoch 3. - 5. apríla 2023. Začínali sme prehliadkou Múzea rodného domu pápeža Jána Pavla II. V byte rodiny Wojtylových vo Wadoviciach sú zhromaždené exponáty dávneho vybavenia, mnoho pamiatok spojených so životom a činnosťou pápeža: rodinné fotografie, kópie Karolových vysvedčení, dokumenty z etáp jeho života a dokonca aj lyže, vak a kajakové veslo ako dôkaz jeho turistických záľub.

Žiaci fotografovali všetko, čo ich zaujalo, preto bola vyhlásená súťaž o najkrajšiu fotografiu historickej pamiatky. Hodnotil sa nápad a spracovanie. O tejto súťaži budeme všetkých informovať po veľkonočných prázdninách. Popoludní sme sa presunuli do Osvienčimu (nem.Auschwitz) v Malopoľskom vojvodstve. Počas 2.svetovej vojny bolo mesto pričlenené k Nemeckej ríši a bol tu vybudovaný najprv koncentračný tábor Auschwitz I a neskôr na druhej strane mesta rozsiahly vyhladzovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka). Je to miesto plné bolesti a utrpenie miliónov Židov. Na tvárach našich žiakov bolo vidieť vážnosť, smútok i zdesenie. Po prehliadke sa všetci zastavili pri Múre smrti a položili tam smútočné kytice a zapálili kahance, aby si uctili pamiatku tých, ktorí tu zomreli. Druhý deň sme vyrazili do Krakova, ktoré je druhým najväčším mestom Poľska. Mesto počas 2.svetovej vojny nebolo bombardované, keďže sa tu presťahovali nemeckí vojaci. Staré mesto je charakteristické početnými historickými stavbami: hrad Wawel, Jagelovská univerzita či Poľská akadémia vied. Nádherné boli aj kostoly. Žiaci si prešli aj bývalú židovskú štvrť. Celý deň v Krakove i s osobným voľnom na obed i nákupy si žiaci užili. Tretí deň pokračoval návštevou soľnej bane vo Vieličke asi 15 km od Krakova, ktorá je ako poľská perla ukrytá v podzemí. Od roku 1978 je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a mapuje ťažbu soli od stredoveku až do súčasnosti. Prehliadka trvala 2,5 hodiny a začínala zostupom po 380 drevených schodoch. Turistická trasa meria okolo 3 km a postupne sa po schodoch klesá až do 135 m. Po ceste sme videli techniku, pomocou ktorej sa soľ niekedy ťažila, postavy baníkov pri práci, drevené konštrukcie i kaplnky, jazierka so soľankou, zdobené sály, soľnú sochu Kopernika. Asi najkrajšou a najväčšou sálou bola kaplnka sv. Kingy 101 m pod zemou. Okrem nádherných soľných lustrov tu boli sochy a reliéfy vytesané do stien – vlys Poslednej večere pána podľa obrazu Leonarda da Vinciho. Dotknúť sa sochy, stien v chodbách a následne prst obliznúť niektorí neodolali a potvrdili, že ide skutočne o soľ. Dozvedeli sme sa, že toto miesto je vyhľadávané aj pármi, ktoré si túžia povedať svoje áno na netradičnom mieste. Cestou k autobusu si všetci kúpili čerstvé krovky – tradičný poľský druh sladkosti s karamelovou príchuťou. Vo večerných hodinách sme si oddýchli v čokoládovni, kde si niektorí dali fantastické palacinky ozdobené ovocím a kúpili si pralinky i čokolády pre svojich blízkych. V neskorých večerných hodinách dva autobusy dorazili ku škole, kde sme žiakov odovzdali rodičom. Bola to náročná cesta, z ktorej sme sa bezpečne vrátili všetci domov.

• 04a