máj
02

Kaštieľ Betliar – exkurzia

betliarV údolí rieky Slaná severozápadne od Rožňavy stojí „rozprávkový“ dvojposchodový kaštieľ Betliar so štyrmi nárožnými vežami - reprezentačné lovecké sídlo uprostred nádherného anglického parku s romantickými stavbami, umelou jaskyňou a vodopádom. Andrássyovský kaštieľ v obci Betliar je jedným z najväčších pokladov histórie. Jednou z pozoruhodností kaštieľa je knižnica, ktorú navštívili žiaci 4.C triedy 27. apríla. Knižnicu v kaštieli založil Leopold Andrássy v roku 1790 a z tohto obdobia pochádza aj jej interiér. Uchováva vyše 14-tisíc zväzkov najmä teologických, historických, geografických a filozofických diel z 15. až 19. storočia, ktoré boli napísané v 6 rôznych jazykoch. Betliar patril Andrássyovcom - jeden z nich korunoval Sissi.

Tomu zodpovedá bohatstvo ich kaštieľa. Ako prví priniesli na Slovensko golf a už v devätnástom storočí precestovali polovicu sveta. Cestovateľská vášeň sa u Andrássyovcov spájala s tou zberateľskou, vďaka čomu sa Betliar ako jeden z mála šľachtických sídel v strednej Európe môže popýšiť unikátnou kolekciou egyptologických cenností. K ťažiskovým zbierkam patrí múmia kňaza boha Amona z pohrebiska v Gíze, datovaná do 12.-11. stor. pred Kr. a múmia dieťaťa z bližšie neurčeného egyptského náleziska z obdobia 5.-4. stor. pred Kr. Dopĺňajú ich hrobové nálezy vo forme drobných plastík – amuletov a ich fragmentov, ktoré zastupujú rôzne obdobia, počnúc 7. stor. pred Kr. po 1. stor po Kr. Starý Egypt fascinoval nielen deti, ale aj rodičov i starých rodičov.

 

  • thumbnail_IMG_1577
  • thumbnail_IMG_1585
  • thumbnail_IMG_1590
  • thumbnail_IMG_1594
  • thumbnail_IMG_1599
  • thumbnail_IMG_1605
  • thumbnail_IMG_1606
  • thumbnail_IMG_1612
  • thumbnail_IMG_1622