máj
27

Keď sa darí, tak sa darí...

jazyky miniPred časom sme priniesli správu o tom, že naša deviatačka Aneta Vysoká z 9.B zaujala svojou poviedkou písanou v ruskom jazyku porotcov súťaže Jazykový kvet ŤUKNI natoľko, že sa umiestnila vo finále na 1. mieste. To jej prinieslo postup do medzinárodného kola. V silnej medzinárodnej konkurencii obstála, ba dokonca uspela natoľko, že skončila na úžasnom 2. mieste za súťažiacou z Nového Zélandu a pred súťažiacou z Kanady.

Dopadlo to nad naše očakávania, z Anetkinho úspechu sa nesmierne tešíme a želáme jej veľa úspechov už v novej škole.

 

Ďalší úspech sme v rámci ruštiny zaznamenali v tvorivom jazykovom projekte Môj slovník z reality – Slovíčka v malíčku. Projekt je zameraný na slovnú zásobu v rôznych jazykoch. Úlohou bolo ručne vytvoriť vlastný „číslový“ slovník podľa zadania, čo v tomto prípade znamenalo vybrať si 10 po sebe idúcich písmen azbuky, na každé písmeno uviesť podstatné meno v jednotnom i množnom čísle a použiť ho vo vete s konkrétnou určitou i neurčitou číslovkou v dvojjazyčnej rusko-slovenskej forme. Jednotlivé heslá slovníka bolo treba výtvarne dotvoriť. Tejto úlohy sa bravúrne zhostila Vanda Klimešová z 8.B, ktorá svojím slovníkom v celoslovenskom finále obsadila fantastické 1. miesto.
Vande blahoželáme a silno držíme palce v medzinárodnom kole.

  • IMG_20230525_193601
  • IMG_20230525_193741
  • IMG_20230525_193912
  • IMG_20230525_194337