Zlato a striebro v okresnej súťaži Slávik Slovenska
Začiatkom mája sa v priestoroch CVČ vo Vranove nad Topľou uskutočnilo okresné kolo celoslovenskej súťaže Slávik Slovenska, ktorá už tradične poskytuje priestor mladým interpretom slovenských ľudových piesní. Medzi súťažiacimi nechýbali ani naše víťazky školského kola. Dievčatám sa mimoriadne darilo, svojimi „slávičími“ hlasmi zaujali porotu i divákov a zo súťaže si odniesli krásne umiestnenia.
V I. kategórii si Sabina Krajčovičová vybojovala 2. miesto. Diana Krajčovičová sa stala víťazkou II. kategórie a vyspievala si účasť v krajskom kole. Darilo sa aj Kataríne Zajícovej, ktorá sa v III. kategórii umiestnila na 2. mieste.
Krôčik pred celoslovenským kolom
5. mája sme sa zúčastnili okresného kola súťaže Štúrov Zvolen, ktorá je zameraná na rétorické schopnosti žiakov. Súťažiaci mali možnosť predviesť svoju schopnosť kultivovane sa vyjadrovať, presvedčivo komunikovať a zaujať poslucháča.
V 1. kategórii, určenej pre mladších žiakov, sme si odniesli krásne 2. miesto – a to v silnej konkurencii 9 rečníkov z viacerých škôl okresu. Priamo do celoslovenského kola postupuje len žiak z 1. miesta, a tak účasť v ňom nám unikla o fúz.
Školu úspešne reprezentovala Lariska Klimešová z 5. A, ktorá zaujala porotu výbornou výslovnosťou, istotou v prejave a výstižnosťou myšlienok. Na súťaž ju pripravovala Mgr. Katarína Tichá, ktorej patrí veľké poďakovanie za odborné vedenie a podporu.
Dúha
Aj v tomto školskom roku sa naši talentovaní žiaci zapojili do celoslovenskej literárnej súťaže Dúha, ktorá dáva priestor mladým autorom prejaviť svoje myšlienky, pocity a literárne nadanie. S veľkou radosťou a hrdosťou oznamujeme, že sme opäť zaznamenali krásne úspechy.
V 3. kategórii získala 2. miesto Noemi Mitriková z 9. A, ktorú na súťaž pripravovala Mgr. D. Babiaková.
V 2. kategórii sme mali hneď dvojnásobné zastúpenie medzi ocenenými. 2. miesto získal Alexej Miščicha z 3. B pod vedením Mgr. V. Kobielskej. Mimoriadnu cenu osvetového strediska si odniesol Ivan Krišta z 3. C, ktorého tvorivé úsilie a literárny cit ocenila porota špeciálnym uznaním. Ivan pracoval pod pedagogickým vedením PaedDr. A. Brckovej.
Vesmír očami detí 2025
Nápadité diela, pri ktorých sme sa nestačili diviť nad fantáziou našich žiakov, ktorí sa nebáli ukázať svoj talent, zaujali i porotu 40. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí 2025. Do súťaže bolo prihlásených 340 súťažných prác, z ktorých porota vybrala v každej kategórii 5 prác do celoslovenského kola súťaže. Víťazom blahoželáme a želáme mnoho ďalších tvorivých nápadov.
EKO-deň v jaskyni
Pri príležitosti ekotýždňa na našej škole sa žiaci 6. ročníka so svojimi triednymi učiteľmi vybrali objavovať tajomné miesta našej ZEME, kde VODA zohrala najdôležitejšiu rolu. Jaskyňa Zlá Diera nie je klasickou jaskyňou, pretože žiaci objavovali podzemie ako skutoční jaskyniari s prilbou na hlave a baterkou. Zažili úplnú tmu, videli netopiere, či kosti jaskynných zvierat. Tí najodvážnejší bádatelia prešli aj špeciálnou trasou cez veľmi úzke jaskynné priestory. Pobyt v prírode si žiaci užili o to viac, že nám ho spríjemnilo slnečné počasie, a tak mohli načerpať nielen nové vedomosti, ale vychutnať si aj jedinečnú prírodu a nádherné výhľady.
Krížom krasom – Zádielskou krásou
Vysoké vápencové steny, zurčiaci potok a bohatá flóra a fauna vytvorili jedinečný deň pre našich siedmakov, ktorí sa 25. apríla v rámci ekotýždňa zúčastnili ekodňa v Zádielskej tiesňave. Trasou náučného chodníka tiesňavou nás sprevádzal skúsený speleológ Gabriel Lešinský, ktorý vyrozprával veľa náučných informácií, ale aj zážitkov z objavovania neznámych jaskýň.
Lektori zo Správy slovenského krasu nám pripravili zábavné a poučné aktivity, kde sme prakticky videli to, čo sme sa teoreticky naučili na hodinách biológie. Už vieme rozpoznať perie vtákov, ich hniezda či vajíčka a dokonca sme sa skamarátili so sovou, ktorá sa len nedávno vyliahla. Každý žiak, ako odmenu okrem zážitkov, dostal aj pracovný zošit o prírode.
Spoločne za čistejšiu prírodu
Aj tento rok sa naši šiestaci a učitelia zapojili do celoslovenskej environmentálnej iniciatívy „200 ton z lesa von“, ktorej cieľom je vyčistiť našu prírodu od nelegálneho odpadu. S odhodlaním, rukavicami a vrecom v ruke sme sa vydali do okolia školy, aby sme priložili ruku k dielu a prispeli k čistejšiemu životnému prostrediu.
Počas akcie sa nám podarilo vyzbierať 36,2 kg odpadu – od plastových fliaš a plechoviek až po staré pneumatiky a iný komunálny odpad, ktorý do prírody nepatrí. Okrem práce sme si však odniesli aj dôležité poznanie – že ochrana prírody začína malými činmi každého z nás.
Táto akcia nebola len o čistení, ale aj o spolupráci, zodpovednosti a uvedomení si hodnoty prírody, ktorá nám každý deň poskytuje priestor na oddych, pohyb aj pokoj.
Ďakujeme šiestaci – spolu dokazujeme, že naša planéta nám nie je ľahostajná!
Slávici z lavice - krajské kolo
2. mája 2025 sa v Prešove konalo krajské kolo súťaže Slávici z lavice. Našu školu v nej reprezentovali víťazky okresného kola, dievčatá Katarína Zajícová z 9. C s pesničkou Million years ago od Adele a Hana Vancáková z 5. C, ktorá v doprovode p. uč Šofranka a p. uč Boroša odspievala pieseň od Mekyho Žbirku Tri slová. Za svoj výnimočný výkon si Hanka vyspievala cenu poroty, v ktorej sedela aj Katka Koščová, naša slovenská superstaristka. Blahoželáme a želáme ešte veľa veľa hudobných úspechov... Obe dievčatá na súťaž pripravovali Mgr. Peter Šofranko a Mgr. Matúš Boroš...
EKO týždeň na DVOJKE
Voda, pôda a vzduch tvoria základ života na Zemi. Bez čistej vody by nemohli existovať ani ľudia, ani príroda. Znečistený vzduch poškodzuje zdravie všetkých živých bytostí a kontaminovaná pôda ohrozuje kvalitu potravín, ktoré konzumujeme. Ľudia však často zabúdajú, aký dôležitý je ich vzťah k prírode. Každý odpad, ktorý vyhodíme nesprávne, sa môže vrátiť späť – do našich riek, lesov či do ovzdušia. Preto je dôležité myslieť ekologicky, triediť odpad, šetriť prírodné zdroje a chrániť naše životné prostredie pre budúce generácie.
Všetkým týmto dôležitým eko-témam sa venovali naši Dvojkári počas celého týždňa.
Usilovne triedili odpad, hrali zábavné environhry, dávali odpadu novú šancu. Ďakovali stromom za čerstvý vzduch, sadili rastlinky, pozorovali hmyz, čistili studničku.
Do školy po vlastných
Ako vyzerá bezpečná a zdravá škola z pohľadu žiakov? Doprava znečisťuje vzduch, ktorý dýchame. Či už majú žiaci do školy blízko alebo ďaleko, môžu pomôcť svojmu zdraviu aj prírode. Stačí sa rozhodnúť a vymeniť jazdu autom za iný spôsob prepravy.
Žiaci 2.C a 8.C sa zúčastnili prezentácie výsledkov projektu Do školy po vlastných.
Predstavením projektu Populair sa zhostili Mgr. Dominik Lejko a Ing. František Luterančík. S ich spoluprácou projekt začal 12. septembra 2024, kde žiaci druhého, piateho, siedmeho a ôsmeho ročníka pod vedením p. učiteľky Lukčikovej a p. učiteľa Šofranka podrobne mapovali ulice v okolí školy. Zamerali sa hlavne na bezpečný príchod do školy peši, na bicykli alebo kolobežke. Poukazovali nielen na nedostatky, ale aj vyzdvihli vyhovujúce a udržiavané časti nášho mesta. Následne vyhodnotili dotazník žiakov a rodičov školy, ktorým sa mohli vyjadriť k dochádzaniu žiakov do školy a ich bezpečnosť v okolí školy.
Ďalšie články...
- Divadielko pre našich kamarátov
- 2., 3. a 4. miesto v celoslovenskej súťaži
- Slávik Slovenska 2025 – školské kolo
- Všestranní dvojkári uspeli v krajskej súťaži
- Spomienky na dejepisno-geografickú exkurziu do Poľska
- Pytagoriáda
- Dievčatá u primátora
- Svetový deň ZEME na Dvojke
- Slávici z lavice 2025
- Drahé kovy sa ligocú na Dvojke
- Podrezané jazýčky
- Veľkonočné tvorenie v ŠKD
- Moja vlastná lipa
- Kam mizne voda v umývadle?
- 3x3 = basketbal
- Skvelý úspech v krajskom kole
- Malý princ očami detí: Keď sa učenie stáva dobrodružstvom
- Je veľmi dôležité pomáhať ľuďom v núdzi...
- S Martinom na ceste
- Jazykový kvet Klasik – oslava jazykových talentov